31 października 2019 roku, w samo Halloween ukazał się maxi singiel zatytułowany – ,,W._dmo” zespołu Strzyga, do którego należą Paulina Matysek, Radosław MatysekMarcel Różanka i Ajgor (Dawid Chojnacki). Czy warto sięgnąć po to wydawnictwo? Na to pytanie postaramy się wam odpowiedzieć w naszej recenzji.

Może zacznijmy od pierwszych wrażeń wizualnych płyty. Na okładce znajduję się Lucretius czyli rzymski poeta i filozof, jeden z nielicznej grupy poetów republikańskiego Rzymu, których utwory zachowały się do naszych czasów. Lucretius jest przedstawiony w strzygowej stylówce i jest jednym z patronów twórczości zespołu. Zaś na tylnej okładce widnieje logo strzygi wraz z tracklistą. Wewnątrz znajdziemy płytę, książeczkę ze zdjęciami zespołu oraz teksty piosenek. Całość zapakowana jest w kopertę wykonaną z tabulatury nutowej.

Na płytę trafiło pięć utworów.

Tracklista:

1. Paciorek

2. W._dmo

3. Uśnij

4. Coco Jambo

5. Cienie na suficie (bonus track)

Pierwszym utworem na krążku jest ,,Paciorek”. Piosenka z samego początku wprowadza w niepokojący muzyczny klimat. Gdy słyszymy tekst ,,Nie mów do mnie gdy śpię. Głosie przeciągły, ciemny. Nie mów do mnie gdy śnię, jakbyś mnie znał, jakbyś czytał w mym śnie…” śpiewany przez Paulinę Matysek, piosenka wręcz wprawia w niepokój.  Możemy również usłyszeć śląski wokal Marcela Różanki, który w utworze przysparza nie lada zakłopotania. Tytuł  ,,Paciorek” odbieramy jako piosenkę, gdzie zło wkrada się do serca docierając do umysłu, tym samym nawołując do walki z własnym sumieniem, które budzi się w naszych snach.

,,W._dmo” jest drugą i tytułową piosenką, która promuje maxi singiel. ,,Widmo, widmo… nocne straszydło…”. Słuchając tego utworu w nocy, mieliśmy wrażenie, że i do nas przyszło widmo. Piosenka ta rozbudza w nas nasze najgorsze obawy przed którymi staramy się uciec… uciec przed własnymi problemami.

,,Bowiem jak małe dzieci w nocy nie zmrużą oka, drżąc przed strachami, równie my czasem i w dzień biały boimy się upiorów, zwodniczych i nietrwałych jak te, przed których widmem trwoży się serce dzieci

Słuchając ,,Uśnij” mieliśmy łzy w oczach. Jest to trzecia piosnka na płycie i jest to pewien hymn, jest to głos za zwierzęta, które są zabijane w niehumanitarny sposób. Piosenka wywołuje skrajne emocje po których poczujemy się dotknięci cierpieniem tych słabszych… A to własnie my ludzie zgotowaliśmy im taki los… Utwór został zagrany na Marszu dla Zwierząt w Warszawie. Jest to najmocniejsza, muzyczna pozycja na wydawnictwie pod względem wywołania emocji.

,,Bezsensowne cierpienie i ból nie powinny mieć miejsca!”

Czwartym utworem jest cover letniego hitu ,,Coco Jambo” w aranżacji Strzygi! Piosenka, choć nagrana z przymrużeniem oka nie odbiega od reszty i dalej trzyma te mroczniejsze klimaty. Można potańczyć, potupać nóżką i dobrze się przy nim bawić. Na koncertach jest to powiew świeżości. Grany jako biss sprawia, że Strzygi chciałoby się słuchać dalej i ma się w pewnym sensie muzyczny niedosyt.

,,Cienie na suficie” (bonus track). Jest to dodatkowy utwór zamykający maxi singiel – ,,W._dmo”. Na samym początku słyszymy pięknie dźwięki gitary, które grane są przez Radosława Matysek. Przy tej piosence można zamknąć oczy i rozprawić się z wewnętrznym ,,ja”, które kusi nas do różnych poczynań, tych dobrych i złych.

Podsumowując, okładka jest intrygująca a za tym idzie ciekawość co znajduje się na płycie. Na krążku znajdziemy połączenie metalu, rocka i muzyki elektronicznej wraz z tekstami, które nawołują do przemyśleń. Maxi singiel – ,,W._dmo” z pewnością nie jest prosty w odbiorze ale jest dobrym nawoływaniem do przemyśleń. Strzyga obnaża nasze wewnętrzne ,,ja” co sprawia, że wywołuje u nas uczucie niepokoju i daje do zrozumienia, iż powinniśmy się zastanowić nad swoimi czynami i nie bać się podążać w kierunku, który powinien być dla nas dobry. Że czyhające na nas zło, schowa się i przeminie, gdy tylko wyjdziemy, ze swojej strefy komfortu. Całość uważam, za bardzo dobre wydawnictwo artystów, którzy przedstawiają muzyczny świat z nieco innej perspektywy, tym samym pokazując innym że nie wolno poddawać się swoim ,,cieniom”.

 

Co o tym sądzisz?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Kocham
0
Nie wiem
0
Raczej słabo
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w:Alternative