AlternativeJazzNewsyPolskaTeledyski

Kortez przedstawia wideo do utworu „Kołysanka”

Utwór „Kołysanka” pochodzi z najnowszego albumu KortezaNaucz mnie tańczyć” i znajduje się na drugim krążku. Płyta ukazała się 10 listopada 2023 roku nakładem Jazzboy Records.

Premiera „Naucz mnie tańczyć” w wydaniu dwupłytowym winylowym (2xLP winyl) 15 grudnia 2023. Preorder jest już dostępny w sklepie internetowym Jazzboy

Pierwotnie piosenki, które trafiły na „Naucz mnie tańczyć„, miały być przeplatane krótkimi miniaturami fortepianowymi, które Kortez skomponował w ostatnich latach. Jednak po zmontowaniu nowego wydawnictwa, artysta uznał, że te utwory powinny mieć swoje odrębne miejsce na tym albumie i postanowił umieścić je na dodatkowym, drugim krążku, który zamyka znany z koncertów Korteza utwór „Co w Tobie i we mnie„.

Na drugiej płycie wydawnictwa znalazł się także utwór „Kołysanka„. Zobacz wideo:

Album „Naucz mnie tańczyć„, trochę jak u Hitchcocka, rozpoczyna się od trzęsienia ziemi, a potem z każdym utworem napięcie rośnie. Jego kulminacją jest w pełni autorski, a zarazem niezwykle poruszający utwór „Znikam” o ładunku emocjonalnym debiutanckiego „Zostań„. I kiedy wydaje się, że w sposób naturalny doszliśmy do końca, pojawia się utwór tytułowy. Smutne disco dla wrażliwców opierających się na dyskotekach o ściany. Światełko w tunelu, choć nie wiemy, czy to wschodzące słońce, czy nadjeżdżający z dużą prędkością pociąg…

Pięć lat z życia Korteza skrócone do trzech krótkich słów.

Przez ten czas Kortez rozwinął się jako producent, kompozytor i autor. Mimo, że wciąż najchętniej zakłada na siebie bluzę z kapturem i adidasy, to z orkiestrowymi aranżacjami mu do twarzy jak nigdy wcześniej.

Kortez z szacunkiem podchodzi do klasyki. Ejtisowe „Mayday” z tekstem Darii ze Śląska jest powrotem do czasów, kiedy polska piosenka grzeszyła elegancją, a ubrany w garnitur Andrzej Zaucha śpiewał „Jak na lotni”.

‌Piosenki, które trafiły na płytę powstawały na przestrzeni kilku lat, ale dopiero wiosną 2023 roku prace nad wydawnictwem nabrały tempa. Nagrany z gościnnym udziałem sopranistki Magdaleny Zięby-Lewandowskiej („Stąd do wieczności”) album to w warstwie lirycznej opowieść o mierzeniu się z samotnością i własną śmiertelnością. Kortez po raz kolejny postawił na sprawdzonych autorów tekstów (Agata Trafalska, Roman Szczepanek), a w sesji nagraniowej towarzyszyli mu:

Lev Borovskyi
Tomasz Duda
Aleksander Makowski
Lesław Matecki
Magdalena Pękala
Tomasz Sołowiej
Wojciech Traczyk
Tomasz Ziętek

fot. materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Kocham
0
Nie wiem
0
Raczej słabo
0

Sprawdź także

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w:Alternative