JazzLIFESTYLENewsyPolskaWydarzenia

Lato w NFM – zapowiedź wakacyjnych wydarzeń

Przed nami dwa miesiące wypełnione niezwykłymi wydarzeniami. Zapraszamy na Lato w NFM we Wrocławiu!

KINO ORGANOWE NFM
Twórczość filmowa lat dwudziestych XX wieku powraca w letnim cyklu Kina organowego NFM w postaci seansów z muzyką na żywo. Nieme kadry kultowych filmów z pogranicza komedii, horroru, fantastyki i dramatu historycznego wzbogaci monumentalny tembr organów, przy których zasiądą znamienici artyści. Tomasz Głuchowski wystąpi z DJ-em Michałem Macewiczem. Duet znany jest już publiczności, bowiem zachwycił słuchaczy koncertem do zeszłorocznego pokazu legendarnego Metropolis Fritza Langa. Pojawi się również doskonale znany melomanom znakomity Karol Mossakowski – pierwszy zagraniczny organista tytularny kościoła Saint-Sulpice w Paryżu, nauczyciel improwizacji będący przez trzy sezony artystą rezydentem w Radio France. Podczas sierpniowych wydarzeń wysłuchamy improwizacji Martina Gregoriusa i Franz Danksagmüllera, a ten ostatni dodatkowo posłuży się w swojej grze elektroniką. Wszystkie koncerty poprzedzą specjalne wprowadzenia z zakresu kinematografii.

Czarownice
14.07.2023, godz. 19.30
NFM, Sala Główna
Szczegóły tutaj

Marynarz na dnie morza
28.07.2023, godz. 19.30
NFM, Sala Główna
Szczegóły tutaj

Mocny człowiek
9.08.2023, godz. 19.30
NFM, Sala Główna
Szczegóły tutaj!

Męczeństwo Joanny d’Arc
25.08.2023, godz. 21.00
NFM, Sala Główna
Szczegóły tutaj!
Ponadto publiczność będzie mogła wysłuchać koncertu finałowego 10. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, jednego z niewielu wydarzeń w Europie skierowanych do wiolonczelistów z całego świata. Ma ona formę festiwalu, ale pełni też funkcję edukacyjną. W jej ramach organizowane są koncerty z bardzo szerokim repertuarem, w którym znaleźć można zarówno utwory barokowe, jak i jazz oraz muzykę współczesną.

Cello – Ton!
26.07.2023, godz. 19.00
NFM, Sala Główna
Szczegóły tutaj!
Nie zabraknie sierpniowego festiwalu muzyki dawnej, która jest pre­zentowana na instrumentach z epoki i z uwzględnieniem historycznych praktyk wykonawczych. Tematem nadchodzącej edycji Forum Musicum będzie madrygał, gatunek muzyki wokalnej, który potrafi zaskoczyć rozmaitością form. Pojawił się on w twórczości z włoskiej epoki ars nova już w XIV wieku i charakteryzował się wirtuozerią oraz używaniem wyrafinowanych form poetyckich. W XVI wieku rozkwitł i ewoluował na gruncie wielogłosowej muzyki zespołowej. Rozwinęły się różne jego style w przynajmniej trzech różnych okresach. Ze względu na silne związki muzyki z tekstem madrygał manierystyczny końca XVI wieku stał się ważnym polem rozwijania barokowego stylu w muzyce wokalnej. Program wzbogacą koncerty w przestrzeni Wrocławia i potańcówki.

FORUM MUSICUM 2023
FESTIWAL MADRYGAŁÓW
11.08–27.08.2023
Szczegóły tutaj!
Na scenie Sali Głównej NFM pojawi się także International Lutosławski Youth Orchestra – jedyna w Polsce orkiestra młodzieżowa o międzynarodowym charakterze, co stanowi o jej wyjątkowości. Z Narodowym Forum Muzyki szczeciński zespół łączy osoba patrona – Witolda Lutosławskiego, którego 110. rocznicę urodzin wspólnie w tym roku świętujemy. W programie wrocławskiego występu nie mogło zatem zabraknąć jego muzyki. Zabrzmi prawdopodobnie najbardziej znany utwór z dorobku kompozytora – Koncert na orkiestrę napisany przez Lutosławskiego w pierwszej połowie lat 50. XX wieku.

International Lutosławski Youth Orchestra
24.08.2023, godz. 19.00
NFM, Sala Główna
Szczegóły tutaj!
Lato w NFM zwieńczy koncert Muzyka dla Europy odbywający się w ramach międzynarodowego festiwalu muzyki kameralnej dla przyszłych pokoleń Krzyżowa-Music, który organizowany jest cyklicznie od 2015 roku w Krzyżowej. Symbolizuje chęć integracji Europy poprzez wymianę kulturową. Po raz pierwszy polska publiczność będzie mogła zapoznać się z twórczością Heleny Winkelman. Pochodząca ze Szwajcarii artystka komponuje z wyczuciem konwencji, wyobraźnią, a przede wszystkim dużym poczuciem humoru. Jej muzyka jest inspirowana tradycyjnym szwajcarskim folklorem, muzyką azjatycką i jazzem, ale odnajdziemy w niej też techniki eksperymentalne. Artyści zaprezentują także Oktet smyczkowy C-dur op. 7 rumuńskiego kompozytora George Enescu.

Krzyżowa-Music. Muzyka dla Europy
27.08.2023, godz. 19.00
NFM, Sala Czerwona
Szczegóły tutaj!

fot. materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Kocham
0
Nie wiem
0
Raczej słabo
0

Sprawdź także

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w:Jazz