Ścieżka dźwiękowa „Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By” jest już dostępna. Płytę wyprodukowali Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Archie Davis i Dave Jordan. „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” w reżyserii Ryana Cooglera wejdzie na ekrany kin 11 listopada.

Wiodący singiel RihannyLift Me Up” przeszedł w tym tygodniu do historii jako piosenka najczęściej dodawana do playlist w historii amerykańskiego radia. Utwór zgromadził najwięcej odtworzeń i największą w historii publiczność.

Soundtrack zawiera gościnne występy ponad 40 międzynarodowych artystów i został nagrany w Lagos, Meksyku, Londynie i Los Angeles. Poza Rihanną na płycie usłyszymy takich artystów jak Tems, Fireboy DML, OG DAYV feat. Future, CKay feat. PinkPantheress czy E-40.

Ludwig Göransson – zdobywca dwóch nagród Emmy, dwóch Grammy i Oscara – skomponował i wyprodukował zarówno muzykę, jak i oryginalne utwory na ścieżce dźwiękowej. Jego dotychczasowe produkcje (dla Childish Gambino, Adele, Haim czy Justina Timberlake’a), a także muzyka do filmów i seriali telewizyjnych („Czarna Pantera”, „Creed: Narodziny legendy”, „The Mandalorian”) sprawiły, że Göransson miał odpowiednie kwalifikacje do pokierowania muzycznej odsłony „Wakandy w moim sercu”.

W ramach ich czwartej współpracy filmowej, Coogler i Göransson postanowili stworzyć prawdziwie innowacyjny pejzaż dźwiękowy. Göransson mówi: – Utwory i ścieżka dźwiękowa to jedno.

To podejście, które dzielą jeszcze z czasów USC Film School. Swoją wizję nareszcie urzeczywistnili dzięki „Czarnej Panterze”. Łącząc pracę z miłością do muzyki, Göransson spędził ponad 2500 godzin nad ścieżką dźwiękową, nagrywając w sześciu studiach nagraniowych, na trzech kontynentach i w pięciu krajach. W filmie publiczność usłyszy ponad 250 muzyków, dwie orkiestry, dwa chóry i ponad 40 wokalistów.

Coogler był ściśle zaangażowany w tworzenie muzyki do filmu, od pisania tekstu do utworu Rihanny „Lift Me Up”, po sugestię coveru „No Woman, No Cry” Boba Marleya w wykonaniu nigeryjskiej piosenkarki i autorki tekstów Tems. Jego udział w procesie twórczym zwieńczył viralowy zwiastun filmu z „Alright” Kendricka Lamara.

Göransson opowiada: – Rozmawialiśmy z Ryanem o tym, jak ważne jest stworzenie wciągającej podróży po dźwięku i głosie. Jeśli w filmie wykorzystaliśmy piosenkę, chcieliśmy, aby była tam w całości, uzupełniając fabułę filmu. Chcieliśmy przenieść publiczność od żalu do celebracji. Słuchając muzyki, można zamknąć oczy i ponownie przeżyć wrażenia z filmu. Taki był nasz zamiar.

Biorąc pod uwagę, że historia „Wakandy” jest inspirowana nigeryjską i mezoamerykańską kulturą, sesje nagraniowe zostały zorganizowane zarówno w Lagos, jak i w Meksyku, a także w kultowym Abbey Road Studios w Londynie. Producenci współpracowali z popularnymi artystami z Lagos, w tym z Tems. Ponadto na ścieżce dźwiękowej pojawiają się wschodzący raperzy i artyści z Meksyku, na przykład raper Pat Boy, który w całości rapuje w języku maya.

Podczas pobytu w Meksyku, Göransson ściśle współpracował z archeologiem muzyki Alejandro Rojasem, odkrywając i badając muzykę Majów. W tworzeniu soundtracku wykorzystano instrumenty pochodzące z nigeryjskich i mezoamerykańskich kultur.

W filmie Marvel Studios „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” królowa Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) i Dora Milaje (Florence Kasumba) chronią naród przed interwencją światowych potęg po śmierci króla T’Challi. Gdy Wakandczycy starają się zaakceptować bieg historii, bohaterowie muszą połączyć siły z Nakią (Lupita Nyong’o) oraz Everettem Rossem (Martin Freeman) i wytyczyć nową ścieżkę dla królestwa Wakandy. Poza Tenochą Huertą jako królem ukrytego podmorskiego narodu, w filmie występują również Dominique Thorne, Michaela Coel, Mabel Cadena i Alex Livanalli.

Tracklista „Black Panther: Wakanda Forever – Music From and Inspired By”:
1. Lift Me Up – Rihanna
2. Love & Loyalty (Believe) – DBN Gogo, Sino Msolo, Kamo Mphela, Young Stunna & Busiswa
3. Alone – Burna Boy
4. No Woman No Cry – Tems
5. Árboles Bajo El Mar – Vivir Quintana & Mare Advertencia
6. Con La Brisa – Foudeqush & Ludwig Göransson
7. La Vida – Snow Tha Product feat. E-40
8. Interlude – Stormzy
9. Coming Back For You – Fireboy DML
10. They Want It, But No – Tobe Nwigwe & Fat Nwigwe
11. Laayli’ kuxa’ano’one – ADN Maya Colectivo: Pat Boy, Yaalen K’uj, All Mayan Winik
12. Limoncello – OG DAYV feat. Future
13. Anya Mmiri – CKay feat. PinkPantheress
14. Wake Up – Bloody Civilian feat. Rema
15. Pantera – Alemán feat. Rema
16. Jele – DBN Gogo, Sino Msolo, Kamo Mphela, Young Stunna & Busiswa
17. Inframundo – Blue Rojo
18. No Digas Mi Nombre – calle x vida & Foudeqush
19. Mi Pueblo – Guadalupe de Jesús Chan Poot

fot. materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Kocham
0
Nie wiem
0
Raczej słabo
0

Sprawdź także

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w:Albumy