Tajemniczy norweski artysta Gundelach powraca dzisiaj z pierwszym nowym wydawnictwem w tym roku – odważnym i genialnym utworem „Vinter”.

Nominowany do nagrody Grammy piosenkarz i autor tekstów powraca z kolejną kojącą piosenką pełną słodkich indie-folkowych pomruków i bitów napędzanych elektroniką, która nadaje nowy impuls i kierunek dźwiękowym pejzażom jego nadchodzącego projektu. Artysta może pochwalić się imponującym wsparciem między innymi BBC Radio 1, Wonderland, Pigeons & Planes, Clash, Interview Magazine, Complex czy Pharrella Williamsa, który wyróżnił go w swoim programie Beats 1 „OTHERtone”.

Vinter” to marzycielska folktronicowa zaduma przeplatana pięknymi, miękkimi harmoniami i subtelnymi elementami elektronicznymi, które łączą się ze sobą, tworząc refleksyjne wyobrażenie zimowego krajobrazu. Tekst jest dla Gundelacha formą terapii, pokazującą jego wrażliwość i zmagania ze zdrowiem psychicznym, które eksploruje w powściągliwym i poetyckim liryzmie, oraz w dobrze znanych i melancholijnych dźwiękach elektronicznych.

Gundelach opowiada o utworze: „«Vinter» powstał prawie 10 lat temu. Został napisany, gdy miałem kilka dość ciężkich lat, a Pål, mój współpracownik, wprowadził mnie w świat syntezatorów. Postanowiliśmy dzielić studio i wtedy napisaliśmy «Vinter». Jest to w zasadzie strumień świadomości moich ówczesnych myśli – byłem w miejscu, w którym czułem się komfortowo w swoim smutku i chciałem tarzać się w tym melancholijnym stanie tworząc muzykę. Wymieniłem kilka kawałków Joy Division, bo to była jedyna rzecz, której wtedy słuchałem. Zawsze lubiłem tę piosenkę, ale wcześniej nie pasowała do żadnego albumu. Wydaje mi się, że warto ją teraz wydać, gdy zespół był tak zaangażowany w proces nagrywania”.

Kariera Kaia Gundlacha rozpoczęła się na nocnej podziemnej scenie w Oslo. Następnie wkroczył na skandynawską scenę muzyczną, gdzie w ciągu ostatnich kilku lat wydawał naładowane syntezatorami abstrakcje new age, które zabrały go w fascynującą awangardową podróż. Współpracował z renomowanymi operatorami, takimi jak Pål Ulvik Rokseth, oraz z niektórymi z czołowych artystów sceny muzycznej Skandynawii, takimi jak Aurora. W 2020 roku otrzymał nominację do norweskiej Grammy w kategorii „Najlepsza elektronika” za współpracę z Aurorą nad piosenką „Cynical Mind”.

Jego EP-ka z 2016 roku, a następnie długo oczekiwane albumy „Baltus” (2018) i „My Frail Body” (2020), zgromadziły do tej pory miliony streamów i pochwały krytyków na całym świecie. Mając za sobą długą listę koncertów w całej Europie, Gundelach zbudował niezwykle oddany fandom i zyskał reputację wyjątkowego artysty, na którego warto mieć oko.

fot. materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Kocham
0
Nie wiem
0
Raczej słabo
0

You may also like

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w:Alternative