AlbumyNewsyOdsłuchPOPPremieraŚWIAT

ZAZ wydała piątą płytę! Posłuchaj albumu „Isa” [ODSŁUCH!]

Trzy lata po platynowym albumie „Effet Miroir„, Zaz wydaje piąty długogrający album pt. „Isa„. W jednym z utworów – „Le jardin des larmes” – pojawił się zaskakujący gość, Till Lindemann, wokalista zespołu Rammstein.

Prace nad płytą „Isa” światowej sławy francuska wokalistka rozpoczęła w trakcie lockdownu w 2020 roku.

Potrzebowałam wówczas spokoju, musiałam się niemal wycofać – mówi artystka, która, odkąd zachwyciła publiczność w 2010 roku swym pierwszym albumem i hitem „Je veux”, sprzedała ponad 5 milionów płyt na całym świecie.

Po dziesięciu latach wyprzedanych koncertów, nagród i wspaniałych kooperacji (Quincy Jones, Charles Aznavour, Kelly Clarkson) Zaz postanowiła skupić się na sobie.

Weszłam w nowy cykl. Zaczęłam rozumieć swoje dorosłe ja. Wszystko, czego doświadczyłam przez te lata, było bardzo wzbogacające i nowe. Udało mi się nawet zorganizować mój festiwal Zazimut w Rosji. Wciąż eksperymentowałam, bo taka jest moja natura. Na pewnym etapie chciałam jednak, żeby Zaz umarła. Zaz jako osoba publiczna, artystka, pseudonim. By w końcu znalazło się miejsce dla Isy. Podczas gdy ostatnia dekada to podróże po świecie, tym razem postawiłam na inną podróż, tę do wewnątrz siebie. Logicznym było więc zatytułowanie płyty „Isa”. (Isa to zdrobnienie prawdziwego imienia gwiazdy, czyli Isabelle) – wyjaśnia artystka.

Nad nowym albumem Zaz pracowała z holenderskim producentem Reynem. Ten pianista i kompozytor muzyki filmowej zaprosił wokalistkę do swego studia, które powstało w dawnej kaplicy. Zaz nagrała też kilka piosenek w swoim domu oraz w studiach w Brukseli i Prowansji. Całość została udokumentowana w postaci serii „Le Journal d’Isa”, którą można oglądać na YouTube.

Na singiel, będący preludium końca lata, Zaz wybrała „Imagine„, piosenkę o świecie słodszym niż ten, który nas otacza.

To utwór pełen nadziei. Istnieje mnóstwo ludzi, którzy naprawdę coś robią. Jeśli będziemy wierni sobie, będziemy budować to, co nas uszczęśliwia, to, dzięki czemu jesteśmy spełnieni. Takie podejście przełoży się na cały świat – opowiada wokalistka, która zawsze miała na uwadze edukację i ekologię.

W „Imagine” słychać, że Zaz inaczej podeszła do swego głosu. – Mam tendencję, by go nadwyrężać, by za bardzo się starać – tłumaczy. – Tym razem pozwoliłam mu żyć własnym życie. Nie poganiałam, nie naciskałam. Starałam się lepiej oddychać.

Niedługo po premierze płyty „Isa”, do kin w Europie i Ameryce Południowej trafi film „Le concert unique aux Carrières des Lumiere„. Nakręcone na południu Francji dzieło zawierać będzie pierwsze wykonania na żywo utworów z albumu „Isa”, jak również klasyki z repertuaru Zaz. Premierę zaplanowano na 25 listopada.

Zaz (naprawdę Isabelle Geffroy, urodzona w Tours, we Francji) za sprawą charakterystycznego głosu porównywana jest do takich gwiazd jak Edith Piaf czy Ella Fitzgerald. Absolwentka konserwatorium jazzowego, przeprowadziła się z Bordeaux do Paryża jako nastolatka, by tam spełnić swe przeznaczenie.

Od początku swej kariery i przełomowego singla „Je veux” z 2010 roku, Zaz zdobyła liczne nagrody, w tym francuskie i niemieckie Grammy. Łącznie sprzedała 5 milionów płyt i osiągnęła co najmniej złoty status w 12 krajach (Argentyna, Austria, Belgia, Kanada, Czechy, Niemcy, Grecja, Polska, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja). Wystąpiła w ponad 500 salach na 5 kontynentach, udowadniając, że muzyka nie zna granic.

Na płycie „Paris” (milion sprzedanych egzemplarzy) – współpracowała z takimi gwiazdami jak Quincy Jones, Charles Aznavour czy Pablo Alborán. Jones powiedział, że w głosie Zaz słychać tyle bluesa, jakby pochodziła z getta.

Zaz ma naturalny talent, potrafi zaśpiewać wszystko i poruszyć każdą duszę. Może dojść tak daleko, jak zechce, a nawet dalej. Już może pochwalić się wspaniałą karierą i międzynarodową sławą. Jest od bardzo dawna pierwszą Francuzką, która stała się naprawdę popularna – komplementował artystkę Charles Aznavour.

W 2011 roku Zaz użyczyła głosu do tematu zamykającego animowany film „Hugo” Martina Scorcese.

Zaz niedawno stworzyła projekt Zazimut, który wspiera społeczne inicjatywy i odpowiada za eko-obywatelski festiwal Crussol.

Jesienią 2019 roku wokalistka zakończyła wyprzedaną w 16 krajach trasę, w ramach której wystąpiła w amerykańskich salach w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago, San Francisco i Los Angeles, promując swą platynową płytę „Effet Miroir”. Było to największe tournée roku jakiegokolwiek francuskiego artysty.

fot. materiały prasowe / YANN_ORHAN

Co o tym sądzisz?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Kocham
0
Nie wiem
0
Raczej słabo
0

Sprawdź także

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w:Albumy