Po wydanym w czerwcu debiucie literackim „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”, który skradł serca tysięcy czytelników, Mery Spolsky ogłosiła trasę i zaprosiła publiczność na LIVE ACT, czyli teatralno-muzyczną adaptację swojej książki. Artystka nie zwalnia tempa i inaugruje kolejny ważny etap projektu „Jestem Marysia i chyba się zabije dzisiaj”. W największym w Polsce serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audiotece pojawił się właśnie audiobook w dwóch odsłonach – klasycznej czytanej przez autorkę i zupełnie nowatorskiej – składającej się z elementów czytanych i udźwiękowionych, wzbogaconych przez udział nietuzinkowych gości – Ewy Chodakowskiej, Marii Peszek, Margaret, Ralpha Kaminskiego, Macieja Maleńczuka i Krzysztofa Zalewskiego. Co najważniejsze, część rozdziałów została zaaranżowana na utwory muzyczne przez Mery Spolsky i producenta No Echoes. Artyści adaptując fragmenty książki stworzyli wyjątkową formę słuchowiska muzyczno-literackiego, która pozwala na zupełnie nowy wymiar spotkania ze słowem pisanym. Gdyby tego było mało, dwa z tych muzycznych rozdziałów zostały zekranizowane w formie teledysku.

Mery Spolsky po raz kolejny udowadnia, że ramy są dla niej jedynie po to by je przekraczać, a utarte formy są po to, żeby je redefiniować.  

Moją inspiracją do napisania książki była nieposkromiona chęć wylania myśli i niemieszczących się w piosenkowych wersach tekstów. Zatem pisząc „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” chodziło mi o sprawdzenie się w dłuższej formie, jednak bez rezygnowania ze stylu spolsky, który słychać w moich płytach. Rymy, eksperymenty słowne, dziwne skojarzenia i wulgaryzmy zostały. Czytając niektóre z rozdziałów można automatycznie wpaść w pewien rytm i dorobić sobie bit w głowie. Pomyślałam – „dlaczego nie wyciągnąć tego z głowy i przedstawić ludziom moją książkę właśnie w ten sposób!?”.
Od razu znaleźliśmy wspólny flow z producentem No Echoesem i w ciągu jednego dnia udało nam się skomponować obszerną, muzyczną ilustrację do tekstu „Najsmutniejsza Dziewczyna Roku”. Ciarki nas przechodziły na myśl, że tak ważny i wzruszający dla mnie tekst można przedstawić również w formie piosenki. Padło hasło: zróbmy takie ilustracje do kilkunastu rozdziałów!
 – mówi Mery Spolsky.

Z inspirowanym Rodziną Addamsów czy dziełami Tima Burtona światem Marysi, która pod czarną grzywką chowa czarne myśli, można więc obcować na wiele sposobów. I to właśnie interdyscyplinarność sprawia, że ten projekt jest nowatorski. Książka, live acty, audiobook z muzycznymi słuchowiskami i teledyski tworzą kompletne uniwersum, w którym nic nie jest tylko  czarne i białe – absurd i abstrakcja mieszają się z prozą życia, sprawy śmiertelnie poważne z błahymi, a satyra ze smutkiem i tęsknotą.

Część z zaaranżowanych muzycznie rozdziałów można także posłuchać w serwisach streamingowych. Utwory mają bardzo elektroniczny i nowoczesny charakter. Mery sięga do gatunków takich jak trap, rave, drum’n’bass czy nawet reaggeton, pojawi się także gitarowa ballada. Na YouTube można z kolei zobaczyć teledyskowe ekranizacje do „Trapowego Opowiadania” i „PAPA” w reżyserii Marty Brodackiej.

Zobacz klip do utworu „Trapowe Opowiadanie”:

Klip do muzycznej aranżacji pierwszego rozdziału książki Mery, czyli “Trapowe Opowiadanie” trafił do sieci pod koniec października. Marta Brodacka nakręciła bezkompromisowy, 7-minutowy teledysk, który w groteskowym i mrocznym klimacie ukazuje współczesne randkowanie. Na planie obok Mery Spolsky pojawili się: Maciej Maleńczuk, Adam Fidusiewicz, Czarny Brat, Gamou Fall i Natalia Sierzputowska. Klip do “PAPA” jest kontynuacją tej historii.

Zobacz klip do utworu „PAPA”:

Dziś o północy we wszystkich serwisach streamingowych pojawiło się 10 utworów, czyli 10 muzycznych fragmentów audiobooka. Nie mylcie tego jednak z płytą, bo w przypadku tych piosenek nie znajdziecie typowych, singlowych form. To wszystko jest bardzo dziwne, różne gatunkowo i mocno zaskakujące. Zupełnie tak jak sama Marysia… Absurd, absurd, absurd! – dodaje artystka.  

Świat Marysi zawitał także na TikToka, w serwisie powstała strona, na której można jeszcze więcej dowiedzieć się o samym projekcie, odsłuchać fragmenty audiobooka czy wziąć udział w wyzwaniu #TRAPOWEOPOWIADANIE, w którym do wygrania są książki i merch Mery Spolsky. To pierwsza taka promocja audiobooka na TikToku.

Piosenki z audiobooka doczekają się wykonania na żywo podczas LIVE ACT – „JESTEM MARYSIA I CHYBA SIĘ ZABIJĘ DZISIAJ” w całej Polsce:

10.11.2021 Warszawa, Praga Centrum
15.11.2021 Wrocław, Teatr Capitol
16.11.2021 Koszalin, Filharmonia Koszalińska
19.11.2021 Rzeszów, Teatr Maska
20.11.2021 Katowice, Kinoteatr Rialto
24.11.2021 Gdańsk, Stary Maneż
25.11.2021 Toruń, CKK Jordanki
27.11.2021 Lublin, Chatka Żaka
29.11.2021 Kraków, Klub Studio
04.12.2021 Poznań, Aula Artis
07.12.2021 Łódź, Artkombinat Scena Monopolis
10.12.2021 Bydgoszcz, Fabryka Lloyda
15.12.2021 Warszawa, Praga Centrum

Bilety:
https://www.ebilet.pl/muzyka/pop/mery-spolsky/

Mery Spolsky – od kilku lat mocno zaznacza swoją obecność na polskiej scenie muzycznej. Performerka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, która jak mało kto potrafi bawić się słowami, artystka o wyrazistym wizerunku i osobowości. Ma na koncie dwa albumy “Miło Było Pana Poznać” i “Dekalog Spolsky” – obie z nominacjami do nagrody Fryderyk. W czerwcu 2021 ukazała się jej debiutancka książka „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”.

Książka dostępna tutaj:
https://www.sklepzmuzyka.pl/jestem_marysia_i_chyba_sie_zabije_dzisiaj

Fragmenty audiobooka „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”
w serwisach streamingowych tutaj:

https://Kayax.lnk.to/JestemMarysiaIChybaSieZabijeDzisiaj


Fot. Piotr Porębski


Fot. Piotr Porębski


Fot. Piotr Porębski

 

Info: press KAYAX

Co o tym sądzisz?

Podekscytowany
0
Szczęśliwy
0
Kocham
0
Nie wiem
0
Raczej słabo
0

Sprawdź także

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Więcej w:Aktualne