Lukas Graham: Szaleństwo trwa!

Minęło kilkanaście dni od premiery najbardziej wyczekiwanej płyty 2016 roku, drugiego albumu duńskiej grupy Lukas Graham, a szaleństwo na punkcie zespołu i muzyki ani na moment nie słabnie! Zarówno płyta „Lukas Graham”, jak i piosenka „7 Years” świetnie radzą sobie w notowaniach, zaś czwórka Duńczyków zachwyca fanów wspaniałymi koncertami.

Płyta „Lukas Graham” zadebiutowała na wymagających rynkach amerykańskim i brytyjskim. W USA płyta Duńczyków zaczęła swój pobyt na „Billboardzie” od miejsca trzeciego, zaś wspomniany megahit „7 Years” w notowaniu Billboard Hot 100 utrzymał pozycję drugą. Zapowiada się, że płyta i piosenka jeszcze tam nieźle namieszają…

Jeszcze bardziej imponująco album wystartował w Wielkiej Brytanii, bo od pozycji drugiej. Singlowy przebój wprawdzie osunął się w brytyjskim zestawieniu o jedno oczko, na miejsce czwarte, ale warto zauważyć, że na liście gości już od 11 tygodni! Po drugiej stronie Kanału La Manche piosenka „7 Years” utrzymuje wysokie piąte miejsce. We Francji singel gości w notowaniu także dość długo, bo już 10 tygodni. W Polsce „7 Years” uzyskało status platynowego singla.

Płytę i piosenkę już dawno docenili niemieccy fani wyrafinowanego popu i soulu z elementami hiphopowymi, jaki gra Lukas Graham. U naszych zachodnich sąsiadów piosenka „7 Years” gości w notowaniu już 24 tygodnie! Obecnie zajmuje miejsce ósme. Płyta znalazła się zaś w pierwszej 30. Twórczość Duńczyków polubili także w Australii i Nowej Zelandii. Na antypodach album zajął, odpowiednio, miejsce pierwsze i drugie. Numerem jeden został też w ojczyźnie muzyków, w której ukazał się w 2015 roku. W Danii płyta ma status pięciokrotnie platynowy, a utwór „7 Years” platyną pokrył się trzy razy! Album został w Danii „Albumem roku” i „Popowym albumem roku”. Do Lukasa Grahama powędrowało też wyróżnienie MTV European Music Award dla „Najlepszego duńskiego artysty”.

Grupa Lukas Graham powstała w 2010 roku, we wspomnianej, słynącej z bujnego artystycznego życia kopenhaskiej Christianii. Ponieważ inicjatorem był uczący się kiedyś klasycznego śpiewu w chórze Lukas Graham Forchhammer, zespołowi nadano nazwę składającą się z dwóch jego imion. Muzycznie grupa miesza wyrafinowany pop, soul oraz elementy hiphopowe.

W 2013 roku Lukas Graham podpisał kontrakt z wytwórnią Warner. Krótko potem rozpoczęły się prace nad drugim albumem. Że wszystko idzie w dobrym kierunku, przekonał już pierwszy singlowy utwór „Mama Said”, nagrany z chórem dziecięcym. Z miejsca wspiął się na szczyt duńskiej listy i pozostał na niej przez 24 tygodnie.

lkg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.